Jednoduchý voňavý tip na DIY dárek. Vlastní domácí čajová směs.

Dát si horký nápoj, to je něco, co nás nejspíše nepřestane fascinovat v žádné době. A naprosto rozumím, proč se tak nestane 😀

Sehnala jsem pytel sypaného cejlonského čaje, plátky kokosu, guatemalská zrnka kávy, pytlík mini marshmallow a dala se do experimentování. Uvařila jsem si konev čaje a zalila v hrnečkách variace všech surovin s tím, že v každé se objevil černý čaj.

DSC_0288UPRAV

Ochutnat dostali i přístupní členové rodiny, co šli kolem. (Někteří však jen prošli a utrousili něco o nějakém šamanovi. Asi mysleli mě.)

Na plné čáře vyhrála kombinace velmi prostá: cejlonský černý čaj a zrnka jemné voňavé guatemalské kávy.

Jak bych chuť nápoje popsala? Čerstvost čaje, i když již ovlivněná oxidací (součát procesu výroby černého čaje), byla provoněná lehkostí světlé kávy z Guatemaly. Rozhodně po zalití nechutnalo kýčovitě, ale překvapilo fantastickým snoubením se. Proto kombinace kávová zvítězila i přes fakt, že kokos s čajem je také vynikající, ale s čajem se tolik nesnoubí. Surovým spojením čaje a kokosu nevzniká nový nápoj, nýbrž jen čaj, ve kterém plave kokos.

Na hrnek 250ml – jednu porci je dobrých alespoň 5 zrnek kávy a lžička sypaného čaje.  3 zrnka udělají jemný nádech a více zrnek jak 5 to také nezkazí. Záleží na vaší fantazii, chuti a náladě.


Neopomeňte skutečnost, že pokud čaj není kafem fermentován, tak je prostě potřeba dodat více přírodní suroviny na ochucení. Pokud byste do čaje míchali kokos, je lepší dát přednost menšímu kokosovému aromatu, jelikož když se dá kokosu více, uvolňuje kokosový olej a hořejšek nápoje pak připomíná kokosově ropnou skvrnu.

DSC_0291URPAV


Varianta s marshmallow nebyla špatná, marshmallow se do 2 minut rozpustí a čaj pak chutná, jak oslazený cukromedem. Moje maminka řekla, že se jí to ekluje, protože nemá ráda sladký čaj a přijde jí divné sladit čaj marshmallow. Mně to zas tak divné nepřijde – je to sranda!

Poslední úspěšná varianta, byla kombinace čaje s kávovými zrnky a trochou kokosu. Když jsem tuto směs dělala pro človíčka, jejž jí byl obdarován, smíchala jsem čaj se zrnky a doprostřed zasadila vyrobený pytlíček z pečícího papíru naplněný kokosovými plátky. Sám si pak mohl určit zda chce kokos vůbec použít a jestli ano, kolik si ho nadávkuje.

Myslím, že dárek je vhodný pro lidi, kteří si nevystačí s běžnými předpřipravenými čajovými směsi a chtějí něco originálnější nebo jednoduše přirozeného.

Veselé experimentování!

DSC_0297URPAV
Na dárkové „balení“ jsem použila běžně dostupné skleničky na koření z Ikea

Pokud budete zkoušet svojí vlastní směs nebo vás napadnou další varianty dejte mi prosím vědět na FB, do komentářů zde a nebo použijte #luciessence.

Zanechejte komentář zde...