to top

Recept: Cibulová polévka pro mimozemšťánky Cibuláčky. Má maminka přispívá na blog.

Takže cibulačka. A mimozemšťani Cibuláčci.

S nastupujícím podzimem se pravidelně ohlásí na navštěvu a létají pak pravidelně přesně ve chvíli, kdy se na sporáku dováří cibulová polévka. Když mají absťák, ozvou se někdy i sami a připomenou se.

poznámka: Cibuláčci jsou ufouni, kteží vyřeší vaše trápení, pokud potřebujete nutně další hrnec cibulačky a je vám hloupé vysvětlovat, že už jste tu předchozí várku snědli. Povídačka o cibuláčcích, kteří jedí jen cibuli, ale na jejich planetce veškerá cibulová vegetace přestala růst, tak lítají na Zemi ukojit svůj ukrutný hlad, zatím stále zabírá a mou maminku dojímá…

Suroviny

asi 8 velkých cibulí (posekané na kousky zaberou až čtvrtinu použitého hrnce)
2 až 3 stroužky česneku
máslo (asi 50 g – nebojte se dát i trochu víc)
hladká mouka (u nás doma máme pšeničnou jen celozrnnou a je to mňam)
čerstvá nať petržele
sůl, pepř

Postup

Oloupanou cibuli nakrájet na kostičky, česnek také. Na pánvi rozehřát máslo, na něm osmahnout max. minutu česnek, pak přidat cibuli a míchat a udržovat teplotu pomalého prosmažování – nedusit ani nepřipálit. Zkrátka počítejte s tím, že následujících 20 minut strávíte u sporáku a budete co chvíli promíchávat cibuli a sledovat jak zlehka mění barvu. Když ke konci toho času začne opravdu zlátnout, přidat pepř, sůl a pokrájenou petrželovou nať. Nesmíme to připálit, v této fázi už nechodíme zjišťovat co nového na sociálních sítích a mícháme a zaprášíme trochou hladké mouky a mícháme minutku dvě a pak hmotu přesuneme do hrnce, zalijeme vařící vodou, kterou jsme si pro ten účel dali vařit do varné konvice někdy během vrcholné fáze míchání. Trochou vody vypláchnu i pánev a přidám také do hrnce. Celkové množství vody v hrnci záleží na tom, jak hustou polévku máme rádi. A pak ztlumíme přísun tepla pod hrncem, aby polévka mírně probublávala a necháme ji přiklopenou vařit asi půl hodiny – na povrchu se začnou oddělovat tuková oka.

Na použité pánvi opéct kostičky chleba nasucho, no dobře tak si tam dejte máslo či olej.

Polévku dochutíme, přidáme čerstvou petrželovou nať a do polévky na talíři si pak každý (i nemimozemšťan) může kromě opečeného chleba přidat tvrdý sýr (poznámka Luciessence: Dáváme tam klasický 30% eidam). Když ho namísto strouhání nakrájíte na malé kostky či nudličky, nebude se potom v polévce tolik „táhnout“. Kdo má ty sýrové provazy a slepence v horké polévce rád zůstane samozřejmě u strouhání (poznámka Luciessence: Já je teda ráda mám!)

Mimozemšťany na náhledovém obrázku nehledejte, neradi se fotí :-D

Děkuji mamí za článek! <3

Luciessence

"Nechť nás život baví, nechť jsme pro sebe svou esencí!"

Leave a Comment