Recept: Domácí piškoty. Aplikováno na vosí hnízda. Maminka přispívá na blog.

Maminka píše: Minulý týden jsme u piva probírali téma přesunutí výroby dětských piškotů do Polska. Kamarád popisoval, jak už to není ono a jak je přestali kupovat. Najednou se ale zarazil – no jo, jenže jak budeme dělat na Vánoce vosí hnízda?

Rozpovídala jsem se, že už několik let vyrábím právě na vosí hnízda svoje vlastní piškoty. Naučili se na ně chodit i naši domácí skřítkové a tak dělám rovnou dvojitou dávku :-) Peču je podle receptu z Kuchařky naší vesnice, neboť mám ověřeno, že základní recepty je nejlépe hledat právě v té tlusté knize, kterou v různých obdobách máme doma stejně všichni.

 

skritek a piskot

 

A že do samotného těsta na vosí hnízda také patří piškoty? Jasně, tak si ve stejné tlusté kuchařce najdete recept na piškotovou bublaninu, upečete ji bez ovoce, pak ji nakrájíte (nebo sobě pro radost z destrukce natrháte) na kusy a necháte je dva tři dny volně proschnout. Do těsta na vosí hnízda pak ty suché kusy lehce ručně nadrobíte.

Ještě dovětek – naši domácí skřítkové nám už dávno vyházeli ze špajzu bílý cukr a bílou mouku. Doporučuji udělat třeba na zkoušku v případě piškotů to samé a upéct je z celozrnné pšeničné mouky (koupit hrubou je trochu náročnější, zatím vím o dvou prodejnách v Praze, kde ji většinou mají – zdravá výživa v Karlíně a na Smíchově) a cukr zkuste rovnou třtinový. Těsto je pak samozřejmě tmavší (poznámka Luciessence: což je fuk, stejně se do vosích hnízd dává kakao), ale je to dobrota a navíc lépe stravitelná. Takže se můžete vosími hnízdy přecpat.

 

DSC_0060

 


Domácí piškoty

3 vejce

3 lžíce horké vody

120 g krupicového cukru

100 g hrubé mouky

40 g bramborové mouky/škrobu (běžně děláme s kukuřičným)

špetka prášku do pečiva

Asi ½ cukru oddělíme, ostatní třeme se žloutky do pěny. Do třených žloutků přidáváme lžíce vody a pak sypkou směs tvořenou moukou, škrobem a práškem do pečiva. Tuhou směs, zapracováváme do sněhu. Opravdu se krásně spojí v jedno.

Do opravdu tuhého sněhu zašleháme cukr a tuhou směs ze žloutkům a ostatních ingrediencí.

Plech vyložíme pečícím papírem a na piškoty tvoříme dvěma lžičkami. Hromádky, které budujeme těstem, děláme raději menší a vyšší – trochu se roztečou.

V předehřáté troubě pečeme 25 minut – horkovzdušná trouba 150 stupňů, 1. a 4. poloha.

Pokud vyrábíte piškoty jen tak na jezení pro sebe, své ratolesti nebo na zdravotní dietku, lze je péci 30 minut, jsou pak křupavější hned.

Z vlastní zkušenosti: Piškůtky jsou dobré i po dvou měsících uchovávání v uzavřené pixle.

 

DSC_0237


PS: Hotové cukroví z Vánoce 2015 s domácími piškoty, celozrnnou moukou a třtinovým cukrem

DSC_0283

Zanechejte komentář zde...