Recept: Trnková šťáva. Maminka přispívá na blog.

Maminka píše: Od malička mě okouzluje pohled na trnkový keř – modré kuličky v zeleném větvoví mi přijdou zvláštním způsobem čarovné. A když trnku skousnu mezi zuby a trpce lahodná chuť zaplaví moje chuťové pohárky je to přesně jeden z okamžiků, kdy vím, jak je život krásný.

DSC_0041
Bezinková domácí z jara.

Povzbuzena úspěchem z jarní výroby šťávy z bezových květů, rozhodla jsem se na podzim pustit do výroby šťávy trnkové. Samozřejmě je velice zdravá, ovšem hlavně mám k trnkám svůj osobní okouzlený vztah. Pátrala jsem na internetu i v domácí sbírce kuchařek a dala dohromady následující, nyní již vyzkoušený recept:

Natrháte hodně trnek, a nebojte se, jde to rychleji, než si umíte představit.

Takže 2 kg trnek, omýt a ručně pomačkat do kastrolu. Stačí vždy hrstku plodů požmoulat v sevřené pěsti, kdo si rád hraje, lehce zmáčkne každou trnku zvlášť.

DSC_0499

Zalít 1,5 litrem převařené horké vody a nechat pod poklicí do druhého dne. Měla jsem při běžné kuchyňské teplotě.

DSC_0506

Po přibližně 24 hodinách (prostě druhý den ve stejnou dobu) scedíme do jiného kastrolu a šťávu přivedeme k varu. Horké nalijeme zpět na trnky a necháme znovu stát v kuchyni pod poklicí do dalšího dne, kdy celý postup zopakujeme.

A poslední, třetí den slijeme šťávu do jiného kastrolu, přidáme 0,4 až 0,5 kg třtinového cukru a svaříme. Horkou šťávu plním do sklenic se šroubovacím uzávěrem, do víčka na dno naliji rum, víčko jakoby propláchnu a rum vliji na povrch šťávy ve sklenici. Zašroubovat a šup s tím do lednice.

Používáme jako šťávu do vody a doporučuji zkusit zalít pro změnu horkou vodou – chuť a vůně se jakoby rozvine.

DSC_0030uprav

Před Vánocemi se chystáme zajet ještě jednou na trnkový palouk, jeho lokaci z pochopitelných důvodů neodtajním – najděte si svůj! O:-)


 

Zanechejte komentář zde...