V čem letos nacházím esenci Vánoc?

Každý se vnitřně i vně slaďuje s Vánoci jinak. A pro někoho je příchod Vánoc spíše rozladěním, co si budeme povídat. Pro mě bylo vždy období od konce října po Štědrý den dobou vnitřního zklidnění a vnímám to tak dodnes. Před Vánoci vyhledávám chvilky o samotě, rekapituluji, spřádám plány a všímavě pozoruji myšlenky a emoce mnou zrovna procházející. Ladím se a připravuji na vrcholnou oslavu letošního roku, oslavu, kdy to doma voní jehličím, smaženou strouhankou, sladkým alkoholem a celé dny bzučí televize.

 

Nedávno jsem četla na popelky.cz zajímavý článek o Samhainu – 31. říjnu, svátku zemřelých. Dám vám sem výňatek, po jehož přečtení jsem pochopila, proč předvánoční čas vnímám a prožívám od dětství tolik symbolicky.

 

„Samhain je svátek ryze přírodní, duchovní i astrologicky opodstatněný. Na rozdíl od Beltinu, který slaví život, slunce, obnovení života, probuzení, slaví jeho podzimní protipól usínání, symbolickou smrt, temno a chlad, což je nutno přečkat, než se vrátí život též do přírody. Samhainem nastával nový rok, tedy nové kolo svátků, nový cyklus a bylo třeba se se vším starým rozloučit.“

 

Celá hlubokost tohoto předvánočního času je prohloubena i faktem, že do zimního slunovratu se naše Země stále od Slunce po své eliptické oběžné dráze vzdaluje – Slunce není ve středu elipsy, proto mu v jednom ročním období můžeme být dále a v protilehlém blíže. 

 

Proto si myslím, že na nás předvánoční čas umí dýchnout posvátně a dokáže citlivé jedince vyzvat k vnitřnímu prožívání. Jsme od Slunce daleko a začínáme po Sahmhainu nový cyklus. Tento jev připisuje současnému období i čínská medicína. Vlhko a energie se stahují dovnitř těla, melancholie a vnitřní prožívání je tedy na místě a je v pořádku. 

 

V posledních týdnech a dnech probíhalo mé vnitřní předvánoční rozpoložení různě. 

 

Třeba jsem si často říkala věty: „Komfort je pro mě nyní dovolit si cítit se nekomfortně. Všímavě si dovoluji pozorovat své emoce a myšlenky.“ Nemohla jsem se totiž vypnout z pracovního režimu a nechtěla jsem poslouchat, že mi vnitřně není do zpěvu. Což jsem postupně proměnila a snažím se opět si naslouchat. Naslouchání je samo ozdravné, a ani nemusí dojít na simulování.

 

V návaznosti na tuto větu bych ráda zmínila, že jsem začala navštěvovat kurzy „všímavosti“; jedná se o meditační relaxační techniku, která nám pomáhá rozvinout schopnost žít v přítomnosti a umět se tolik nestresovat, nebo nenosit si pracovní režim domů. Učí nás nežít na vnitřního autopilota a všímat si vnitřních škodlivých vzorců a postojů. Kurz mám do konce ledna každý týden a je velmi příjemným zpestřením zimních večerů, místem, kde se mohu zrelaxovat a být sama sebou. A vůbec se nejedná o meditování v tureckém sedu s posvátným výrazem, meditujete tak, jak vám to zrovna přijde vhod. Klidně nijak nebo až po čase, v momentě kdy meditovat chcete, a když nechcete i toho si všimnout, je vlastně užitečné. 

 

Také jsem začala s příchodem chladnějšího počasí velmi toužit po masážích. Mám keramickou kasičku, do které si nyní dávám penízky jen na masáže. V práci jsem poznala úžasnou paní, jež masáže dělá a na jednu kokosovou se chystám do předvánoční Třeboně. Vůbec jsme se rozhodli s rodinou vyjet v předvánoční čas na pár dnů na jih republiky, abychom nasáli atmosféru Vánoc tam, kde to máme rádi a bude to dýchat Vánoci českými. (Výletů do vánočního Německa a Rakouska jsem už nějak přesycena, pokud i vy, doporučuji trhy české! )

 

 

I když už jsem omezila ve svém repertoáru třpytkaté laky, jelikož už se na ně cítím dospěle, jeden jsem si opět přinesla, lak v barvě rose gold od Trend it up! jsem potřebovala 😀

Stejně tak mi i chutnají oříškové směsy od Alnatury, které mi domů nanosil tatínek. Oříšky a brusinky v nich mají prvotřídní a do předvánočního českého času mi velmi zapadají. 

 

 

Po taškách tahám různě ovoněné balzámy na rty. Objednala jsem si kokosový a skořicový od Avonu – jsou skvělé a pak mám od loňska karamelový Blistex, jenž miluju nyní také!

 

 

A poslední věc, kterou jsem jako malá parádnice a víla před Vánoci nutně potřebovala bylo sametové jemně růžové tílko. Sehnala jsem ho ve výprodeji během Black Friday v New Yorkeru za 139 korun. Miluji ho, k černým džínám je úchvatný. Vílovsky se v něm cítím, mise splněna 😀 

 

 

Přeji i vám krásný předvánoční čas, prožívejte ho po svém a udělejte si na sebe čas, nikdo jiný to za vás neudělá. A pokud za vámi přijde melancholie, klidně si ji prohlédněte, abyste zjistili, proč za vámi přišla. 

Pápá, jdu si všímavě vypít svou kávu a dát za okno dopis Ježíškovi. Letos jsem mu psala a druhý den po zformulování svého přání, jsem dostala návod, jak ho zrealizovat. I tak mu ho za okno dám a už nyní mu za vše moc děkuji!! Jéžo, jsi nejlepší! <3

 

 

Zanechejte komentář zde...