Udělej sám sobě radost: Vánočně voňavé cupcakes s krémem z vaječného likéru

Skořice, muškátový oříšek, nové koření, hřebíček, zázvor. Vůně Vánoc velmi jemná v malém množství v těchto cupcakes. Hledala jsem pohlazení po duši, hledala jsem komu dát do malé krabičky dáreček, který bude mnou udělaný. Něco více, jak koupeno ozdobu, něco neobyčejného, aby mohl zapojit všechny smysly. Snad se to podařilo 🙂

Rodiče mi domů přinesly knížečku receptů, která byla vydána Tescomou ve spolupráci s Herou. Účelem vydání receptů bylo nejspíše pošťouchnout lidi, aby si koupili cupcake zdobítka a pomůcky na pečení Tescoma, k tomu také novou máslovou Heru, a dali se do pečení, ať už skutečně nebo „koupím si tvořítka, jednou se budou hodit“.

Jelikož však dělám Cupcake jednou za rok, je pro mne zbytečné mít sáčky na krém, i když ty nejlevnější se dají pořídit v Tescomě do 70 korun. A jak tento set za sedmdesát korun vypadá? Rolička silnějších igelitových sáčků a tři nástavce.

Takže jsem si připravila igelitový sáček, co jsem doma našla, izolepu a staré plastové nástavce na krém, které nám doma zbyly z minulých režimů. Pohoda! Nastřihla jsem roh sáčku, vsunula nástavec a roh oblepila/zpevnila izolepou, aby pak mnou vytvořený tlak, který krém má vytlačit ven, nerozerval hrdlo. Krémy na cupcakes jsou hutné a slabší sáček praskne hned po první pokusu krém vymáčknout, proto ona izolepa.

 

DSC_0252UPRAV

 

Krém jsem dělala z jihočeského másla. Moje varianta receptu:

12ks cupcakes

Těsto:

1 a čtvrt hrnku hladké mouky
1 hrnek hnědého cukru
2 lžíce kukuřičného škrobu
1 a půl lžičky kypřícího prášku
čtvrt lžicky soli
půl lžičky mletého zázvoru
skořice, muškátový oříšek, nové koření, mletý hřebíček dle chuti
půl hrnku plnotučného mléka
2 větší nebo 3 menší vejce
vanilkový extrakt – já dala tak 2 lžičky vanilkového hnědého cukru
půl hrnku změklého másla (já si ho rozehřála)

Krém:

1 hrnek moučkového cukru
čtvrt hrnku hladké mouky
1 hrnek vaječňáku
čtvrt lžičky muškátového oříšku
1 hrnek změklého másla

Postup:

Předehřát troubu na 175°C.
Do smíchaných suchých ingrediencí jsem přidala vejce a promíchla. Pak přidala rozpuštěné zchladlé máslo a mléko.
Papírové košíčky jsem si rozložila do formy na muffiny a plnila je do dvou třetin. V horkovzdušné troubě jsem je pekla 15 minut a pak je nechala ještě 5 minut odpočívat v otevřené vyplé troubě.

Když se cupcakes pekly, začala jsem s krémem. (Máslo na něj už jsem měla povolené, vyndala jsem si ho tak 1,5 hodiny před vařením.

V hrnci jsem zahřívala vaječňák a postupně přidávala cukr, muškátový oříšek a nakonec pořádně vmíchala mouku. Udělala jsem chybu, že vaječňáku jsem dala více a krém byl pak řidší. Máslo v něm však obsažené vše zachránilo a krém ztuhl dobře.

Když směs vychladne všlehala jsem ji do změklého másla, pak ji nechala v ledničce zatuhnout, cca 1 hodinu. Zdobila jsem vyrobeným sáčkem popsaným v úvodu.

Když cupcakes zdobíte můžete do nich udělat prstem díru a krém do ní zapustit.

Doma pečeme z celozrnné mouky a komplet z hnědého cukru, pokud i vy jste tak zvyklí, tento recept s těmito surovinami funguje též.

 

DSC_0241UPRAV

Zanechejte komentář zde...