Vánoční dekorace. V jednoduchosti je krása.

Vůně

Pátrání po výrobě vánočních vůní bych shrnula asi takto: Jde to dělat na sucho, na vlhko a nebo skrze obžerství. Na co jsem tedy konkrétně přišla a jaké osvědčené „provoňování“ domova vyhovuje mne?

Co se mi líbí doma nejvíce je, že rodiče přinesou během adventu z lesa spadané větve jehličtnaté, které si dáme do vázy s vodou. Krásnou vůni dokáže zajistit třeba taková váza s borovými větvemi, kterou zdobím sušenými mandarinkami s hřebíčkem.

306594225598bdc1440530694a25a08b

e51ca32fb107a9c3a252d4487ac8e00b

Minulý rok jsem si i vyhrála se skládáním papírových ozdob na ozdobení větví ve váze. (Návody jsou k nalezení po celém internetu.)

a2

Pátrala jsem a hledala přírodní alternativy a zjistila jsem, že existují recepty, kdy si svaříte to, co vám vánočně voní – vůní se při vaření naplní byt a pak lidé směs nechávají někde stát. Jedná se o vlhkou variantu potpourri.

Článek jedné blogerky ukazuje, jak si takto svařila: větvičky jedle, plody granátového jablka, skořici, vanilku, mandarinky, brusinky, hřebíček, anýz a zázvorRecept podrobně.

Homemade-Holidays-Lets-Make-the-House-Smell-Like-Christmas-61

Vlhké pourpourri mi přijde zvláštní, asi bych raději vynechala ty větve a svařila si to koření s vínem. A vůbec! Není pečící se cukroví tím nejlepším potpourri? 😀

Potpourri však jde udělat i hezky za sucha  z obdobných ingrediencí. A tady radit nebudu, protože si myslím, že každý ví, co mu nejvánočněji voní 🙂

58d2aef3c8e8dcee9a84b12d7de5b595


Vánoční samolepky na okna

Nemáte rádi přeplácanost, ale spíše jednoduchost? Co třeba jen pár vánočních nálepek na okno, které zas půjdou po Vánocích sundat? Viděla jsem různé typy těchto nálepek napříč internetovými stránkami s dekorem, ale nakonec se mi nejvíce zalíbila nabídka uživatele lepeeto na Fler.cz.

Dát si na okno zlaté prasátko, zimní domečky nebo jen prdlá zvířátka, proč ne? Zdá se mi to minimalistické, když se rozmístí napříč domovem. Malá ukázka:

lepeeto domecky

lepeeto prasatko

lepeeto zviratka


Svíčky a svícínky

Pálení svíček se nemusí proměnit v převoněnou šílenost a přetvářku, že ta nová skořicová svíčka od Brise fakt krásně voní. Myslím, že podstatou svíček je vnést do domu více světla ve dnech, kdy sluníčko brzy zapadá. Oranžové světlo má v nás evokovat prodloužený den a našemu podvědomí připomínat Slunce, se kterým máme po milióny let spojené teplo a světlo – celkem fajn asociace, ne? (Proto se žárovka vyrobila jako tepelný zářič a proto její světlo bylo zabarveno do žluto-oranžové. Není to náhoda. Proto dobře nereagujem na zářivky. Je to pro nás nepřirozené.)

Vánoce jsou pro mne obdobím, kdy si světel a světýlek všímám více než třeba v listopadu. Nedávno jsem zrovna fascinovaně koukala v Palladiu na blikající vánoční dekoraci,…

DSC_0049

A jelikože je hořící plamen něco fascinujícího a samo o sobě krásného, prostě bych mu dala jen jednoduchý kabátek:

Svícen Dakls srdce ze zoot.czae4ca19876-1000x1000Lucerna Copper House z bonami.cz

27ea46c113-1000x1000
Svíčka Twinkle Twinkle z bonami.cz

Lidé se naučily využívat i Ikea kovové květináče jako okrasné obaly na svíčky. Vlastně proč ne? 😀

Ikea květináč Skukar bílý

201311_Candle_holders_candles


Vánoční hrneček
kupovaný nebo vlastnoručně zdobený

Takový vánoční hrnek mi přijde fajn pro navození nálady i naládičky (čajček s rumíčkem).

6039http://www.uzasne-darky.cz/3142/vanocni-hrnek.html

sada-vanocnich-hrnku-2-kusy-fullhttp://www.4econ.cz/sada-vanocnich-hrnku-2-kusy/#

Námi vyrobený motiv na hrneček
Samozřejmě si můžete vyrobit vlastní vánoční hrneček za použití barev na porcelán a nebo méně trvalivých permanentních fixů. Zdobit se dají i talířky, mističky nebo skleničky. Přijde mi, že trvalivost obrázků namalovaných fixami snižuje fakt, že se narozdíl od barev na porcelán nezapýkají. Ale výrobce jejich výdrž vyzdvihují říkají, že je nejdůležitější nechat obrázek zaschnout. Vlastním v tuto chvíli metalicky barevné a bronzovou, bude určitě ještě článek nebo video, kde s nimi maluji. 

sharpie kolaz

Legendární Sharpie permanentní fixy (Konkrétně Sharpie jdou objednat jen ze zahraničí, ale tzv. permanentní fixy seženete i u nás.)davidtucker-sharpie-05


Světýlka
Na správné světýlkové řetězy se mi nejvíce osvědčily obchůdky s domácími potřebami a elektro zbožím prodávající mimo velké obchodní kolosy. Vyhnete se tak světýlkům, které mám každý a nebo jsou pouze v trendy LED modré barvě. Pokud zvažujete pořídit si led světýlka bílá nebo modrá nedělejte tak. Jedny doma mám a je nepříjemné se do nich dívat, vůbec nedělají tu krásnou podmanivou atmosféru. 

Světýlka se dají i aranžovat jinak než zavěšením.
60d5744befce523f6e852832b673c901

A nebo se dají koupit i jednoduchá originální napříč obchodními řetězci, ukázka těch, které jsem potkala cestou.

Mark&Spencer
Tenhle řetěz a ještě pár dalších jsem tam naživo viděla. Cena okolo 700kč.

HT_05_T40_9421C_NC_X_EC_2

ZOOT.cz
Bílá světýlka Ferreti Home
1098329


Dekorace dveřní – vítací

 Tak už jsme vnesli do našich domovů více světla, vyzdobili okna a osobní věci udělali ještě osobnějšími. Už mi tu jen chybí dát inspiraci ku vánočnímu přivítání návštěv. Aneb, co na dveře?

Jelikož je v názvu článku slovo „jednoduchost“ a jelikož my nemíváme na dveřích nic jiného než kousek přírody, vše zakončím jednoduchým obrázkem větve s mašlí. Prostě spadané větve jsou nej O:-)

93e89e3e84b3df99dad0d0f302b30ed3

Krásné zdobení a dekorování! Mějte krásný předvánoční čas!


Zanechejte komentář zde...