DIY: Výroba domácích vlastních svíček

Celý nápad, pustit se do výroby domácích svíček, vznikl na základě videa od Youtuberky Ann Le.

Mám ráda, když někdo dokáže podat „složitou věc“ přehledně a jednoduše. Ann Le vyráběla svíčky ze sójového vosku v barvách melounu. Což mi přišlo geniální. Sójový vosk má nízkou teplotu tání – 48 stupňů a není potřeba, stejně jako u palmového, do něj přidávat aditiva (Canditiv Standart nebo stearin). Jenže sehnat v České republice sójový vosk je problém. Nabízí ho dva eshopy, které ho buď měly za vyšší cenu, porovnáno s Amazonem a Ebay, nebo ho neměly naskladněný. Vlastně vám teď i dávám typ na bussiness. Díra na trhu, nedostatek sójového vosku!

melon candle annle
Melon candle od AnneLe

Byla jsem však po videu Ann Le přesvědčena, že domácí výroba svíček není něco nemožného a dá se to zvládnout i elegantně bez navoskované kuchyně. A tak jsem procházela internet a nechala se inspirovat zkušnostmi dalších. Zjistila jsem, že existují různé parafíny s různými teplotami tání. Já si zvolila nakonec maďarský parafín s teplotou tání 58 stupňů.

DSC_0209

Schválně jsem začala s nízkou teplotou, protože jako začátečník jsem byla vyděšena faktem, že parafín je hořlavý – sice až při 200 stupních, ale je! Proto jsem měla i připravený talíř, kdyby směs chytla a já mohla plamen okamžitě udusit přiložením talíře na zavařovací sklenici ve vodní lázni. Ovšem ta vařící směs ani trochu neprojevovala známky jakéhokoliv vzplanutí. Přišlo mi více nebezpečné a složitější dělat pudikový krém do dortu než rozpouštět směs na svíčky.

DSC_0115
Rozpouštějící se směs parafínu a stearinu.

Maďarský parafín není ten nejkvalitnější, tuším, že anglické jsou na tom s kvalitou lépe, ale pořád máte čistou parafínovou domácí svíčku (s aditivem podle výběru) a ne ty, sice levné svíčky z Ikey, kde se na složení podílejí všechny možné příměsy parodující vlastnosti parafínu. Co si třeba myslíte o palmovém vosku? Líbí se vám? Zdá se vám přirozený?

A teď už k pomůckám a postupu.


Pomůcky:

kastrol na vodní lázeň

zavařovací sklenice nebo sklenice od medu/marmelády

talíř na případné uhašení plamene nebo také na odkládání zavoskované lžíce
starou lžíci na míchání – potřeba pokud do parafínu přidáváte barvy a aditiva

dřevěné prkno/podložku/kovovou mřížku/pečící papír – na podložení formiček s parafínem
formičky (papírové party/coffee kelímky – ne plastové!!)

vyztužené knoty

dřívka od nanuků nebo jinou vychytávku pro vystředění knotů v kelímkách

parafín/vosk dle výběru, do parafínu pak aditivum (stearin nebo Canditiv)

a pak podle fantazie barvy, vůně do parafínové směsy atd.


1. Připavila jsem si pomůcky na pracovní plochu, abych měla vše po ruce a nemusela zmatkovat po kuchyni, kde co mám. Vytvořla jsem vodní lázeň: Rozehřála jsem si vodu v kastrolu (tolik, aby byla ponořena parafínová směs ve sklenici). Vodu jsem ze začátku vyhnala na bod varu (voda vře a objevují se v ní bublinky) a pak ztlumila na střední teplotu a nechala vše prohřívat. Trvalo tak 20-30minut než se směs rozehřála. Dejte tomu čas. Všimla jsem si, že parafín se rozehřál dříve než aditivum, což je v pořádku, aditivum má zlepšovat vlastnosti svíčky – prodloužit dobu hoření – hořet pomalu.

Kolik parafínu a kolik stearinu? Na 6 papírových kelímků jsem spotřebovala 1kg parafínu a 250g stearinu. Stearinu je potřeba dávat do směsy minimálně deset procent, odvozeno od celkového množství parafínu.

Co je to vlastně stearin? Směs kyseliny stearové a palmitové. Vlastnosti: Vyšší teplota tání než je u parafínu. Dělá svíčku pevnější, svíčka hoří déle. Zvyšuje lesk.
2. Do prohřívající se vody jsem vložila sklenice a sledovala je. S postupným rozpouštěním složek jsem směs promíchávala, aby se propojily barvy s parafínem a stearinem. Když bylo vše rozehřáté lila jsem opatrně do kelímků. Je lepší sklenici uchopit do chňapky, může se ze začáku jevit chladně, ale po delší době ve vodní lázní pohlcuje více a více tepla.

3. Další vrstvu jinak barevného parafínu jsem přidávala, když se předchozí vrsta nelepila na špejly, zkoušíme uprostřed svíčky. Pokud jste povahy perfekcionistické, lejte parafínovou směs pomalu do středu kelímku a ne po stěnách, nedbalost se pak může promítnout ve výsledném efektu.

4. Hlídejte, aby knot byl stále ve středu. Když svíčka zatvrdne, (nemusí být nutně studená), kelímek nastřihněte a svíčku z něj vysvoboďte. Máte hotovo! Celá věda 😀 Složité, že?


Poučení pro příště: Sklenice, ve kterých jste směs rozehřívali, už jsou dobré jen k další výrobě svíček. Není moudré šetřit stearinem. Kde jsem šetřila, svíčka se mi více propadala a kvalita hoření byla zoufalá. Pokud budete dělat svíčky proužkaté jako já, vyhraďte si na ně klidně i 4 hodiny.

Celá sranda i s poštovným mě vyšla do 300 korun českých.

DSC_0220

DSC_0213

DSC_0189


ZDROJE INSPIRACE A ESHOPY:

Ann Le: https://www.youtube.com/watch?v=_puccnnK8Y8

Eshop, kde jsem objednávala (není to PR): http://www.svicky.net/

Česká stránka, která mi pomohla postup více osvětlit: http://www.vytvarka.cz/navody-a-postupy/vyroba-svicek.htm a http://www.tomasek.cz/svicky/


 

 

2komentáře

 • Monika Žahourková

  Dobry den,mohu se zeptat po jake době asi ztvrdne první vrstva svicky nez naliji další vrstvu. A to tu druhou barvu stale necháváte ve vodní lazni nez to ztuhne? To jsou pak asi ty dalsi barvy dlouhou dobu v te lazni,ne?
  Díky za odpověď,
  Žahourková

  • Luciessence

   Dobrý den, u tvrdnutí vrstvy vosku záleží na typu vosku, ale řádově se jedná o minuty 5 až deset minut by mělo stačit, abyste mohla lít další vrstvu vosku. Nemusíte mít první vrstvu betonově tuhou, stačí ji mít zatuhlou, aby se nesmíchala s vrstvou následující. A ano, druhou barvu nechávám ve vodní lázni, jelikož vodní lázeň není horká – stostupňová. Vosky tají od 40 stupňů a tvrdší třeba kolem šedesáti, voda tedy dramaticky nebublá. Opravdu není výroba svíček doma hrozbou, pokud od nich neodejdete a nebo požijete něco, co vám zabrání racionálně myslet 😉

Zanechejte komentář zde...