Zahrádka v baňce. Pěstujeme rostlinky v terárkách. Jak mi to jde?

Znovuobjeveno bylo pěstování rostlin ve skleněných terárkách! Ve skleněných příbytkách se nejčastěji ubytovávají sukulenty, kaktusy a orchidejky. Zadáteli na googlu, pinterestu, ebay slovní spojení „plant terrarium“, přijdou vám do cesty možnosti, kde si baňku na rostlinku sehnat, jak na celou tu pěstovací vědu nebo jak si vytvořit zajímavé vrstvy z kamínků, zeminy a mechů á la „průřez zemskou kůrou“.

Jsem zvědavá a mám ráda věci vypadající éterně, romanticky.  Takže pokud mi život nabídne ku prozkoumání pěstování rostlin ve skleněných terárkách, hlásím se dobrovolně. Jak to dopadlo? Jaké z toho mám pocity a co si asi o tom myslí ona rostlina v terárku?

 

 

Jsem človíček mající rád přírodní věci a chtěla jsem cítit, jak se budu cítit v místnosti, kde bude květina v teráriu. Koupila jsem si tedy v Ikea něco jako vázu a sukulent (Crassulu/Tlustici). Vše propojila v jedno během nedělního odpoledne za pomoci zeminy, vody a mých natěšených rukou. A aby nebylo rostlince smutno, posadila jsem jí do terárka kamaráda – ametyst, jeho umístěním jsem se pokusila i podpořit onen obskurní mýtický dojem, který rostlinná terárka mají sílu vytvořit.

Tlustice: Rostlinka i pro začátečníky. Jediný sukulentík, co jde tvarovat á la bonsaj. Jelikož se vyskytuje v Jižní Americe a Africe, je schopna vydržet dlouho bez vody. Dokonce je schopna i kvést – bíle nebo světle růžově. Rostlinku je třeba zalévat a ne jen postřikovat, sukulenty neumí přijímat vodu skrze listy. Jednoduše jde množit, když ji část odříznem a dáme do skleničky s vodou – vyžene kořínky.

 

DSC_0654UPRAV

Teď tu po sedím, ve dne, v noci, jak mám zrovna čas a chuť a pozoruji ten odehrávající se zázrak v baňce. Květina se zatím drží a tváří se vyrovnaně. Uvidím za delší čas, jak jí bude domeček prospívat a co její prospěch bude dělat s mou psychikou.

Z deníčku mého a Tlustičího

První dny byly krušné. Měla jsem pocit, že jsem se rozhodla utrápit novou rostlinku ve skleněné obří váze. Jenže po dvou týdne, intenzivního zalévání se sukulentík chytil a dnes se mu daří obstojně.

Rostlinka také velmi rychle povyrostla, maminka říkala, že možná chce koukat ven. Pronesla to se sarkasmem. Jak na tu rostlinku koukám, spíše se jí podařilo zužitkovat ve fotosyntéze čerstvé hnojeníčko.

Já si myslím, že terárko je príma nápad, ale rozhodně by v něm neměla kytička brečet. Měla by v něm prospívat. Což se mi nakonec podařilo a rostlinka si ve své baňce v současnosti dobře hoví a prospívá.

To jak celou věc (ne)provedete může odrážet váš postoj k životu a k problematice uvězňování, vlastně! 😀

Třeba je zajistit dostatek tekutin a světla. Doufat, že skleněné terárko funguje stejně jako květináč je naivní. Racionalita je třeba. Na dobrou kondici rostlinky má vliv: výškové umístěním rostlinky v terárku, podloží (zemina, kamínky apod.), druh rostliny, umístění v místnosti.

Vhodnější než zavařovací sklenice a obr vázy z Ikea, tu mám já, budou vhodnější přímo plant terrarium, které jsem viděla třeba v Nanu Nana.

Rozhodně budu v bádání pokračovat a zkusím i složitější vrstvení zeminy pod rostlinkou. Zaujalo mne to, protože se ráda hrabu v zemině a těším se, co má romantická kreativnost může vytvořit dále.

DSC_0642UPRAV
rostlinka večer

Hodně zdarů s pěstováním!

Zanechejte komentář zde...