Život je příliš krátký na to, abychom se neztrapňovali. Ale!

Poslední dva týdny zabývám se vnitřně tématem: Kde má meze má hrdost? Můj vnitřní hlas na to odpovídá, že hrdost je třeba mít plastickou, aby se mohla občas přizpůsobit nově vzniklým okolnostem. A když tedy svou hrdost na okamžiky přetvořím, vidím nové horizonty a říkám si: „Život je příliš krátký na to, abychom se neztrapňovali!“

 

Říkám-li neztrapňovali, myslím to v obou dvou smyslech, jenž tento dvojsmysl v sobě nese. Je třeba dělat si legraci (slušnou) z druhých a i ze sebe. A pokud to znamená ztrapnit se, může to být občas i zdravé a únosné. 

 

Kdy mi to už únosné nepřijde?

Znám jednoho klučinu, který ve svém mládí dává ku smíchu ostatním svůj „pupík“. Dělá to už příliš moc a příliš často, takovým způsobem, že je evidentní jeho vnitřní nevyrovnanost, nesebevědomí a nesebeláska. Tady by měli jeho kamarádi zakročit a nenechat, aby se ztrapňoval a žil ve víře, že tyto vtipy jsou zdravé. Nejsou. 

Nepřijde mi únosné, aby holka balila kluka. Podle mě mu to jako lovci nemůže udělat dobře. Každý chlap je přešťastný získá-li svou trofej soutěží, bojem, kreativními nápady, jinak si pak své trofeje váží, vidí-li v ní TO veškeré vyplacené úsilí a práci.  Pokud se chlapi nechávají lovit „ukecávat“, něco s nimi není v pořádku. A holky by se měly ztrapňovat při tokání jen trochu; dávat mu pouze signály nevinným pohledem do jeho očí schované ze pomyslným vějířem. Sem patří ženská hrdost, před „vějíř“. Holky nevnucujte se těm chlapům, máte na víc, pokud máte hrdost! (A větší podbízení vám kazí nemile pověst.)

 

Kdy je potřeba se ztrapnit nebo někoho ztrapnit?

Začněme tím, kdy je dobré ztrapnit sám sebe. Pro dobrý vtip. Pro vykouzlení úsměvu druhému člověku na rtech. Když si kolektiv někoho nevšímá a izoluje člověka od přátelství a vy s nim mluvíte. 

A kdy je dobré někoho ztrapnit? Například, když máte takové postavení a vyřídilku, abyste usměrnili svou poznámkou agresivního člověka v kolektivu, že dnes to přehnal. Není špatného ho uzemnit, i když ho to ztrapní. Tito lidé se nedostatkem oponentury stávají silnějšími. Je dobré usměrnit kohokoliv, kdo je zlý, nepřejícný, vlezlý vůči ostatním. A pokud to udělat můžete – ho ztrapnit, musíte. 

 

Co si myslíte vy o ztrapňování (se)?
Jak hodně jste s ním v pohodě?

2komentáře

 • Petr Pánek

  Ahoj, zaujaly mě velice tvé příspěvky. Mohli bychom se někdy potkat i osobně? Rád bych o některých věcech pohovořil, jelikož mám stejný názor.
  Měj se.
  Petr

  • Luciessence

   Ahoj, to je skvělé! Určitě pozdravuj v mínus dvojce a zůstaňte mi věrní, na blogu jsou nastaveny reklamy! 😉

Zanechejte komentář zde...