to top

DIY: Podomácku vyrobené svíčky

Máme tu podzim, Slunce se na své dráze vzdaluje od Země a vnitřně toužíme a stýskáme si po světlu, po tom prosluněném na těle hřejícím létu. 

Léto, se nám chvíli nevrátí, ale přirozeným je simulovat si Slunce v domovech zapalováním svící. Svíčky nám evokují sluneční svit svou barvou a světlem, i když přiznejme si, čím dál tím více evokují i smutek z toho, co s námi několik měsíců nebude. 

Pokud byste se chtěli věnovat svíčkám více než jako kupující a konzumující, dnes vám podám návod, jak si je doma vyrobit. 

Není to rozhodně těžké, ale spíše časově náročné, protože parafín si jede v rytmu reggae a taje velmi zvolna. 

 

 

Přípravy na akci – nákup, pomůcky, nastínění postupu

 

Parafín kupuji na webu svicky.net – nemám s nimi domluvenou spolupráci, ale líbí se mi jejich výběr i to, že mi vždy přišlo všechno objednané a dobře bytelně zabalené, aby po otevření nebyl vosk všude. Parafín rozehřívám v zavařovacích sklenicích ve vodní lázni, vhodné je tedy být v místě, kde máte kuchyň, hrnec a zavařovací sklenice.

 

Jako formy používám papírové kelímky, buď nově koupené nebo ty, jež si schovávám vypláchlé od kávy.

 

 

Knoty si připevním rozehřátým voskem na dno kelímku a opřu ho o špejli, jež zapasuji do kelímku tak, že si nastříhnu kelímek nahoře nadvakrát a špejli tam zasunu. Je důležité, aby knot byl co nejrovnější, jelikož hotová svíčka pak hoří pravidelně a minimálně se nepěkně roztéká. 

 

Pro výrobu svíček potřebujete nejen parafín, ale i aditivum, které zajistí pevnost svíček. Bez aditiva, neuděláte funkční svíčku, když bude parafínová. Bez aditiva se dá pracovat jen s palmovým nebo sójovým voskem. Aditiva musí být minimálně 10% z celkové svíčky, osobně doporučuji 20%. Nebo můžete namíchat napůl parafín s palmovým voskem – osvědčilo se mi nejvíce.

 

Pokud chcete mít svíčku barevnou nebo bílou, potřebujete ještě pytlíček s barevnými šupinkami. Voskovky nedoporučuji jejich barevná intenzita je smutná a taková nijaká. Hlavně, když děláte svíčky doma, je dobré mít na paměti, že parafín je hořlavý/poddajný od 200°C výše, a proto se nedoporučuje zapojovat do výroby svící nic, co není jednoznačně nehořlavé. Nemusí to dělat problém při výrobě, ale při samotném pálení svíčky, jejíž plamen může dosahovat až 1000°C! A ano, na bílou svíci potřebujete bělobu, jinak bude čůránkově zažloutlá.

 

Dávkování barvy nechte fantazii nebo rozumu, na velkou varnou sklenici v  pohodě stačí 8 barevných šupinek. 4 šupinky a méně odpovídají odstínově pastelovým nádechům z mé zkušenosti s pomůckami ze svicky.net.

 

 

Klapka – akce – vaříme!

 

Přivedla jsem nadávkovaný parafín s aditivem a barvou, ve varných sklenicích ponořených do vodní lázně, k varu a nechala rozpouštět na mírném ohni. Mírném, protože parafín taje různě mezi 40-90 stupni, záleží jaký si koupíte, ale rozhodně taje na menší teplotu než dochází voda k varu, což je stupňů 100. Doporučuji domů koupit parafín rozpouštějící se kolem 40 stupňů, jinak tam u toho hrnce vypustíte duši 😀 (Jedna sklenice rozpuštěného vosku stačí sotva na dvě svíčky, a když jich chcete dělat alespoň osm…)

 

 

Úplně v pohodě se vám může stát, že se parafín rozehřívá hodinu i více. Nekraťte si své čekání vínkem – rozehříváte parafín!

 

Až směs roztaje, vezměte sklenici chňapkou do ruky a lijte dle fantazie do kelímků – formiček. Pokud budete dělat více barevných vrstev počkejte tak pět minut, nebo i více – pokud máte parafín rozhicovaný na vyšší teplotu než 40°C a teprve potom nalévejte další vrstvu vosku.

 

Knot nechce čouhat alespoň centimetr, jinak se vám tam bude topit při pálení svíčky. Zastřihnout ho můžete vždy, prodloužit nikoliv.

 

Závěrem bych snad dodala, že byste se neměli do výroby svíček pouštět pokud máte problém s trpělivostí nebo nevíte, jak špatně se odstraňuje vosk z kuchyňského vybavení.

 

 

Užívejte si vaše výtvory!

 

Proč je hezké mít doma vlastnoručně vyrobené svíčky? Krásně hoří, mají intenzivní plamen jejich svítivost je nádherná, neporovnatelná s těmi z velkých řetězců. Cítíte v pokoji vůni pravého parafínu a při každém pohledu na ni víte, že je to vaše dílo, co sedí k vašemu snovému rozpoložení a odráží váš um. Je to vaše svítící pohádková bublina, která sice může být křivá a zprvu nepovedená, ale je zhmotněním vaší snahy a vášně strávit u plotny několik hodin!

 

  • Veronika Savkova

    Milá Lucie, moc děkuji za tip, už mám všechno koupené a váš návod znám nazpaměť. Váš web je úžasný, už jsem četla skoro všechno. Děkuji moc a krásný podzim, Veronika

    12.10.2021 at 4:10 Odpovědět

Leave a Comment