to top

Kořeněné tofu s bulgurem #tajemstvímézelenémisky

S koncem léta dala jsem si úkol, že zkusím najít svůj způsob přípravy tofu, nakonec jsem vychytala jeden způsob, který se mi osvědčil, proto trvalo déle než článek vyšel, bylo nutno ověřovat a zkoušet na více lidech. Obyčejné “bílé” čisté tofu ladí dokonale s pálivým a sladkým zároveň! Jak na to?

 

Tofu, tófu nebo dòu fu vzniká sražením sojového mléka a sadry (funguje jako srážedlo).

Sójové výrobky je třeba konzumovat s mírou a nenechat je, aby tvořily významnou část naší stravy. Před dvacátým stoletím bylo v Asii běžné, že sójové produkty se vyskytovaly v jídle občasně a v malém množství ještě s jinými surovinami. (Je patrné ve východoasijských recepterch dodnes.) Tradiční medicíny Východní Asie vidí v sóje zajímavou plodinu, doporučují ji, ale zdvihají prst, když vám sójové mléko, tofu nebo sójové klíčky moc přirostou k srdci. Sója není potravinou úplně neutrální, má své specifické vlastnosti a je lepší s ní nakládat jako s “chemickým” lékem – občas, když je třeba, nikoliv pořád a preventivně.

Tofu lze naložit nebo rovnou ochucovat na pánvi za tepla

Přísady k ochucení se mi osvědčily:  1,5 lžíce japonské sojové omáčky (třeba Tamari), lžička čerstvě nastrouhaného zázvoru, stroužek prolisovaného česneku a lžička třtinového cukru, lze nahradit medem nebo doplnit chilli. Na jednu porci používám 90g čistého tofu pokrájeného na malé kostičky 50x50mm. (Na obrázku dělám “nakládací” variantu.)

Takto připravené tofu mi chutná s rýží, ale i s bulgurem.

Libovolnou dávku pšeničného bulguru zkombinuji s pohankovým, připravím dle návodu na obalu.

Přidávám zeleninu dle chuti a sezóny.

Dnes jsem zvolila libovolný kousek lilku –  pokrájela ho na mini kostičky a přidala tři cherry rajčátka, u kterých jsem měla pocit, že nejlépe mi ten den budou chutnat na plátky.

Restuji.

Na teflonové pánvi jsem si nechala rozehřát lžíci “sezamáče” a restovala jsem tofu, lilek i rajčátka do zlatova.

Finiš

Ozdobeno  a dochuceno listovým koriandrem a citrónem.

Pokud prahnete po autentické asijské inspiraci, doporučuji tuto stránku, stačí do vyhledávače v levém horním rohu zadat “tofu” a recepty hned naskáčou 😉 http://mykoreankitchen.com/

Leave a Comment