to top

6 tipů, jak se ocitnout ve správném zaměstnání

Pokud jako já hledáte ta zaměstnání, kde budete moci být sami sebou a stávat se svým lepším já, tak Vám mohu předat to, co jsem zkusila následovat já 🙂

 

1. Běžte si za svým cílem – srdcem.

Zásadním klíčem úspěchu, abyste se ocitli v zaměstnání, se kterým vnitřně ladíte je: vybírat si. Pokud nepotřebuje akutně hnedka teďka zaměstnání, a pokud máte alespoň trochu možnost nastavit si podmínky pro hledání, jděte do toho. Předem upozorňuji, že pohovory jsou velmi “aktivní meditací” a budete možná chtít vaše rozhodnutí vzít zpátky, ale něco na této radě je. Dostala jsem ji od známých, kamarádů, rodiny a je velmi trefnou. Souvisí s ní i skutečnost, že je potřeba mít definováno, jaký typ zaměstnání hledáte. 

 

2. Buďte sami sebou.

Základní věc, na kterou lidé často zapomínají. Pokud budete hrát opačný vnitřní náboj než máte, dozajista budete potenciálně přijati s nábojem, jež jste u pohovoru předvedli. A na pozici se časem nebudete cítit dobře, protože budete vnitřně toužit po své, nikoliv hrané komfortní zóně (svého nitra).

Jaká jsou rizika toho, když se budete řídit touto radou?

Rozhodně může vaše cesta za vysněným povoláním být delší, někde opravdu očekávají přemotivované velmi snaživé jedince.

 

3. Snažte se být opravdoví a vnášet do odpovědí sami sebe.

Určitě je dobré odpovídat slušně, spisovně, vyslovovat, navazovat příjemný oční kontakt a snažit se negestikulovat.

Pokud Vám některá otázka nesedí, nebojte se to říci a vysvětlit proč. Váš nesoulad s položenou otázkou může být také správným přístupem k ní samotné. Nejde o to získat nejvíce domnělých správných odpovědí, můžete ukázat i to, co ve vás je.

Myslete na to, že je dobré vědět, kdy promluvit a kdy skončit. 

 

4. Prohlédněte si prostředí, kolegy a zajímejte se.

Když jedete na pohovor, zkontrolujte si, jak dlouho Vám trvá cesta, zda dokážete dojíždět každý den do práce a z ní. Prohlédněte si prostředí, zda vám vyhovuje styl kanceláří a vnímejte do jaké atmosféry mezilidských vztahů vcházíte.

Zajímejte se předem o firmu. Ve vyhledávači si najděte její webové stránky, zjistěte si, kdy byla založena, kdo ji vede, jaké služby nabízí a v jakých všech odvětvích se realizuje. (Pokud na pohovor budou chtít i angličtinu, zjistěte si případná klíčová slova v angličtině.)

Pohovory dnes mají část, kdy chtějí abyste se ptali i vy. Dobrou zkušenost mám s otázkami ohledně současných projektů, projektů a produktů, co se chystají v budoucnu uvádět na trh. Vy zjistíte do čeho nastoupíte, na co se můžete těšit a zároveň je vidět váš zájem o přítomné dění ve firmě, ať nepůsobíte jako někdo, komu stačí pouze její “hezká vizitka” z webových stránek a místo v kanclu. Což mně teda nestačí…

Často máme pocit, že při pohovoru jde jen o nás, o výběr zaměstnance. Jedná se ale o oboustranný kontrakt. V nervozitě často na to zapomínáme a jsme soustředěni sami na sebe. Je třeba proto připomenout projevení zájmu i o druhou stranu.

 

5. Zkuste se naladit na úspěšný výsledek

Zajímavou zkušenost mám od vysoké školy s afirmacemi a vnitřními přesvědčeními. Třeba před státnicemi jsem si opakovala kromě učení i “Jsem bakalářka Lucie…”. A byla jsem.

Vždy mi byla má afirmační práce potvrzena. Například když nám předávali potvrzení o složení státnic, mně jediné “náhodou”důrazně řekli: “Gratulujeme, bakalářko Lucie…” Nebo mi najednou začal psát docent vymodlenou jedničku do indexu, a pak si uvědomil, že mě ještě nedozkoušel….

S afirmacemi je legrace.

Takže když jsem přišla s vnitřním přesvědčením “Jsem Vaše nová zaměstnankyně.”, vyšlo to. Náhoda?

Jde to dělat i se zkouškami, testy atd. Formulujte svá přesvědčení v přítomném čase a nepoužívejte negace.

 

6. Zajímavé otázky z pohovorů, aneb nenechme se zaskočit:

  1. “Vy jste vystudovala ta asijská? Jééé, co byste mi doporučila za dovolenou?”
  2. “Jaké je Vaše osobní životní číslo podle Velké arkány v tarotu?”
  3. “Vy děláte weby ve WordPressu? Takže bychom se domluvili jen na externí spolupráci?”
  4.  “Je něco, co před námi tajíte?”

 

  • Martina

    Najít dobrou práci a skutečně takovou, která člověka baví, případně je i jeho koníčkem, je velká životní výhra. Jedním z prvních kroků je ale také úspěch při pracovním pohovoru, a proto je určitě dobré jej nepodcenit a dopředu se připravit. Přesně tak, jak jsi to v bodech přehledně napsala 🙂

    24.6.2019 at 7:03 Odpovědět

Leave a Comment