to top

Nálepkování: Vráceno odesílateli

Chtěla bych dnes mluvit o nálepkování. Mám na  mysli to nálepkování, které nám pomáhá uchopovat lidi a realitu kolem nás. Anebo se může také stát, že mnoho nálepek nám zručně dokáže realitu a lidi kolem nás mít v nelibosti. 

Jaká nálepky a označení dávali za život vám? Když to vezmu letem světem u sebe, co mě zrovna napadá, začnu-li své nálepky vyjmenovávat chronologicky od dětských let, jsou to tyto: tichá, chytrá, pěkná holčička, blonďatá, zlobivá, bordelář, introvert, vzteklá, cílevědomá, samostatná, éterická, sexy, markeťačka, ta holka z marketingu, hyperaktivní, rychlá, multižánrová a komik. 

Vypadá to pro někoho z vás převážně jako seznam superlativ? (Nebo naopak?) Samozřejmě vždy jde o to, jak byly tyto nálepky v minulosti přiděleny. Někdy mile, ale někdy i s ironií a vztekem.

 

Nevím, teď už mě to nijak netrápí, spíše je beru jako identifikátory, jak jsem lidmi vnímána a jak si mě označují, když nevědí, co o mě říct sem tam jim nějakou nálepku podstrčím. Což se mi párkrát dost vymstilo. Ve vztahu to dokáže velmi rychle přejít z roviny “mám rád, jak jsi chytrá” do roviny “ty jsi zase chytrá, furt máš navrch”. / Proč přesně mi to říkáš? Zrcadlí ti to něco? Chtěl by ses také častěji chovat chytře? Měl by jsi konečně převzít zodpovědnost za svůj život, ale vyhýbáš se tomu?

Osobně se cítím dost rozpínavě a spíše mi jde o tom, aby lidé pochopili záměry s nimiž jednám. Ale i tak, co na blogu v mém popisu nenajdete, že? Víla, markeťačka, milovnice kávy, květin a přírody. Tady se snažím nálepkami pomoci lidem uchopit na čí blog přišli.

Nálepka nám skutečně může i dobře posloužit. Klíčová slova pro reklamní texty se vybírají jasně a výstižně, abyste se hned mohli rozhodnout, zda vám produkt nebo služba za pozornost stojí. Skrze nálepkování se v životě zorientováváme, když zrovna nejedeme intuicí.

 

A co mě mé nálepky naučily? Pokud si ten seznam mých nálepek projdete, můžete si všimnout, že v něčem se jedná z jisté perspektivy o silná označení. Lidé na vás skrze nálepku chytrá mohou například přenášet odpovědnost, zvyšovat nároky na vás, a o to více mohou být zklamaní, když nedostojíte jejich očekáváním, která mají od chytrých lidí. 

Naučilo mě to, že i když snad nenaplníte jejich očekávání, neznamená to, že jste chtěli záměrně někomu ublížit přece. Neznamená to hned, že jste špatný člověk. A tak mi postupem času začalo být divné, proč bych se neměla bavit s někým, koho kolektiv označí hanlivě. Nálepky mnohdy prostě nefungují. Lidi posuzuji podle toho jaký mají vnitřní náboj a s jakým záměrem jednajíProto se někdy přátelím, bavím, chodím s lidmi, jež jsou pro vás – pro mnohé zvláštní. To, že mají nějaké nálepky, nedefinuje to, s jakým záměrem věci vykonávají. Za sebe bych tomu řekla, že vidím pod nálepky. Proto jsem se vždy bavila se zdánlivými outsidery, temperamentní lidmi, lidmi z různých věkových skupin, hlučnými lidmi a tak. 

Tohle je pro mě velmi osvobozující vnímání lidí a sebe.

 

A tohle je i důvod, proč dokáži velmi rychle spontánně někoho ze svého života vyndat. Pokud člověk opakovaně se mnou jedná se špatným záměrem, nepatří do mého života. Nejsem ničí oběť, hračka, maminka. A je mi jedno, zda lidé o něm řeknou: “Dyť se chová jako dobrák.” Lidičky, to že se někdo chová navenek jako dobrák, přece neznamená, že to dělá s dobrými záměry!

Mám obrovské srdce a pochopení, dokáži vnímat funkčnost nálepek, ale nenesu zodpovědnost za to, že se někdo rozhodl být ve svém životě vědomě nešťastný přece. Nejsem tu proto, aby své neštěstí demonstroval na mně. Sem už patří jen ta nálepka s textem: Vráceno odesílateli.

 

Život patří nám. Máme ho ve svých rukou. Nálepky jdou vždy odlepit. Někdy s použitím jistých prostředků, ale jdou.

My rozhodujeme o tom, zda nálepkování sebe a druhých je skutečně pro nás v daný moment funkční. My rozhodujeme o tom, zda je pro nás vhodnější řídit se intuicí.

#zpodstatysvá

Jaké nálepky dávali vám? Co vás naučily?

Leave a Comment