to top

Kuře se zeleninou – oběd z jednoho plechu

Jelikož se u nás v rodince vždy chatařilo, chatařím taky, ale po svém. Mé chataření spočívá ve výživném spánku, odpočinku, v rozjímání na polích a loukách, ale i v dobrém pokrmu, který je pestrý, výživný, hravý a nebude mě zdržovat od provádění neplech O:-)

Na chatu děda zakoupil malou troubu, jejíž součástí byly šikovné pekáčky, takže když si pekáčky vyložím pečícím papírem, lze pak na nich bez námahy upéct cokoliv sezónního. Využívám bylinky ze zahrádky od oregána po mateřídoušku. K masu se hodí téměř vše.

Obvykle chatařskou sezónu začínám citrónovým kuřátkem a končím poctivými pečenými brambory, které pak zajídám topinkami s česnekem, aby se česnek před zimou sdělal a nemuseli jsme vše složitě odvážet. Nemluvě o pečené hlívě na máslíčku s trochou kmínu, jež zpříjemnila už nejeden večer a také patří k derniérovým véčám. Och, úplně to vidím, už se těším na pozdní léto… V jednoduchosti je opravdu krása <3

Na oběd si nejčastějí peču maso se zeleninkou, což je jádro, receptová inspirace i kuchařská pointa dnešního článku.


Maso kupuji místní, co je zrovna pěkné od kuřecího, přes krkovičku po pěkný bůček.

Zeleninku, kterou pak komponuji v různých variantách, je třeba paprika, mrkev, brambor, lilek, cukína, feferonky, cibule, česnek. Prostě dle fantazie a toho, co seženete. Nebojte se to s množství zeleniny přehnat, pokud patříte k hladovějším jedincům.

Je to recept jednoduchý – čas spořící, nečekejte tedy zdlouhavý návod, rovnou k věci.


Suroviny

maso (kuřecí, vepřové, čerstvé)

zelenina

tuk (nejčastěji používám oliv olej)

bylinky (oregáno, tymián, cokoliv z bylinkové zahrádky), koření (třeba pepř bílý), sůl

DSC_0777UPRAV

Pomůcky

pečící papír a nebo i obyč alobal (tento den odpočíváte, nepřidělávejte si práci s mytím plechů)

Postup

Suroviny umyjeme, nakrájíme. Dáme na vyložený pekáč, polijeme třeba oliv. olejem, posypeme bylinkami, okořeníme, osolíme.

Pokud přidáváte i brambory určite je dejte navrch zeleniny, aby se správně změkly i uvnitř, přeci jen jste je nepředvařili.

DSC_0780

Jak dlouho pečeme?

Pečeme hodinu až hodinu deset na 180°C. Pokud dáváte tuk, nemusíte podlévat, prostě jen zavřete do trouby, remosky a pečete.

Dobrou chuť a hodně odpočívací pohody!

DSC_0797UPRAV

Leave a Comment