to top

Proštíhlování. Co mi funguje, abych byla během krásnění v pohodě fyzicky i psychicky.

Jednou za čas dostanu od svého těla impuls, že by bylo potřeba udělat něco se zevnějškem a hodit se do pohody. Úplně to nechci nazývat hubnutím, protože tak to ani neberu, spíše se chci cítit ve svém těle pružně, zdravě a pročištěně. Odbourání pár kilo může být příjemným průvodním jevem, souvisejícím se skutečností, že neodevzdám jen hrst toxinů, ale i nevhodné myšlenkové vzorce plus tuk, kterým jsem se obalila, aby mne chránil před vnějším světem – jako nárazník.

Děje se tak v různých obdobích. Nejčastěji mě to chytá po létu s tak zvaným pozdním létem nebo v různých etapách života, kdy jsem se zbavovala nepotřebného, ať fyzicky nebo psychicky.

Je pravda, že jen cvičením nebo jen změnou stravy se nedosáhne úplného výsledku. To už mám za ty léta dokonale prověřené. Chce to zaměřit se na více věcí.

A protože dokáži být líná a těžko si vybírám z hubnoucích alternativ, které dnešní svět nabízí, už mám takovou svojí rutinu. Neříkám, že ta moje je skvělá, dokonalá a jediná, jen jako obvykle přináším inspiraci. Kreativitu máme každý vlastní a každý se známe nejlépe.

1. JÍDLO

Začnu jíst tolikrát denně, jak mi intuitivně vyhovuje. Vzhledem k tomu, že mám po operaci pryč kus střeva, jím pravidelně a je pro mne lepší najíst se v danou hodinu, i když hlad nemám. Nejčastějí však jím dvakrát až třikrát denně. (Ovšem jsou i dny, kdy mi intuitivně vyhovují dvě větší jídla a cítím se skvěle.)
Víckrát denně nejím, protože na to nemám (orgán) kapacitu. Proto mi „jezte 5-6x denně“ nic neříká. Vody neprobádané. Ale tělo funguje dobře, dokázalo se novým podmínkám přizpůsobit.

Čemu se vyhýbáním, je noční dojídání se. Po dobré večeři, už nic nejím, jen piji. A nejím více sladkého než je nezbytně nutné. Což v mém případě znamená, že nejím sladké vůbec, protože si neodpustím jedno přeslazené kafe denně. (Pamatujete jak si profesorka Umbridgová sladila v Harry Potterovi čaj? Tak si já sladím kafe – jinak to nejde, a i když sladím “třtinou” pořád to je chemicky polysacharid „cukr“.)

tumblr_lxqzxbPYaV1qf7ifao1_250

Ze začátku „krásnění a odlehčování“ mi dělá dobře jíst maso jen jednou denně a nechat tělo vydechnout, přece jen živočišná bílkovina tleje.

Nejsem vegan, vegetariánství jsem zkoušela, ale s letním grilováním jsem to zabalila. Ovšem zůstali mi z té doby dva poznatky. Za prvé tělo si bez masa opravdu uleví a cítíte se svěží, lehčí a nevíte co je nafouklé trávící bříško – pokud na to nejdete jen přes luštěniny a sladká jídla. Za druhé jsem postřehla, že s vegetariánstvím jsem začala ztrácet i jakousi svou dravost, což mi velmi chybělo jako člověku pohybujícímu se velkým městem. Byla jsem pasivnější. Neutrální. Mne to v tu chvíli vadilo. (Bývalá spolužačka říkala něco o tom, že i Hitler byl vegetarián, aby působil na lid mírněji, lidštěji – přesvědčivěji. Pak ale nechápu, kde bral energii na jeho energické projevy. Že by si dal před nimi výjimečně krvavý steak?)

Také jsem zjistila: Vegetariánství si žádá větší porce, větší rozmanitost potravy a rozhodně dobré recepty, aby jste nechroupali mrkev s paprikou celý den. Dobré recepty, pokud se chcete vyhnout serverům, jež odrazují od zabíjení zvířátek a snaží se člověka odradit od jezení masa, jsou na webu České televize. Nachází se tam archiv receptů napříč všemi pořady, jež ČT v minulosti vysílala. To se mi osvědčilo a objevila jsem věci jako lilkovou pomazánku a zeleninové špízy.

http://www.ceskatelevize.cz/porady/recepty/

A slyšela jsem ohledně vegetariánství jednu zajímavou věc. Prý je jedno jakou bílkovinu sníte, stejně si ji tělo přemění na bílkovinu lidskou, jen potřebuje jakékoliv bílkoviny dostatek.

Také jsem slyšela, že čínská medicína doporučuje vegetariánům kořenovou zeleninu pro doplnění potřebných látek.

2. POHYB

Jak tělo rozproudit a dostat do kondice, je věc naprosto individuální. Mně baví tanec. Baví mě kroutit boky a cítit se při tanci žensky. Tancují v pokoji – zamčená a ráda se při tom jen tak juknu do zrcadla. Teď se mi to skoro nechce psát, jsou to mé velké intimnosti!! 😀 Ale jestli to má někoho inspirovat, tak s pravdou musím ven. Prostě intuitivní tanec a hudba co mne rozproudí mi pomáhá být sama sebou, uvolnit se a krásnět. Když se zahlédnu při tanci v zrcadle, usměji se na sebe. To jsou momenty, kdy se i nejvíce chválím a lichotím si. Mám zákázané jakékoliv sebekritizování při činnosti, jež miluji a dělá mi dobře. Miluji se a neohlížím se na to, co by někdo namítal, kdyby mě viděl.

Nesnáším veřejná fitness. Nesnáším rychlé cvičení a nedělá mi dobře samu sebe trápit a dělat něco každý den v daný čas. Jsem pak moc zaměřená na cíl a opomíjím, kdo skutečně sem a co si ten den přeji. Zabíjí to moji intuici i vnitřní pozitivním monolog.
Ráda proto cvičím doma podle sebe a nebo si najdu na YT takové cvičící video, které mne motivuje a baví. Nenutím se cvičit všechny prvky, třeba jen to, co se mi líbí. Pak vydržím cvičit mnohem déle a klidně více videí s dobrým pocitem i obrovským úsměvem. Pak mi nevadí být zpocená a mám denní cvičící rutinu, aniž bych si nějakou zaváděla.

Když chci, jdu si zaběhat. Neběhám na čas. Nemám běhací aplikaci v mobilu. Dělám to pro sebe, pro rozproudění vlastní radosti, nechlubím se tím…moc. Běhám pomalu, tak abych dopadala na celá chodidla a neničila si klouby. Snažím se mít správné „běhací“ držení těla. (Dá se najít na webu.)
Běhám jak mohu, podle dechu a jaké úseky se mi líbí. Když neběžím, jdu, rozhlížím se kolem sebe a vědomě si užívám, že jsem venku. Prostě jsem si udělala vlastní pojetí běhu. Ze zkušenosti vím, že i když některé úseky jdu, uběhnu ve skutečnosti více, než kdybych JEN běžela. Nemám díky tomuto běhacímu stylu náběh na infarkt a nemusím se vnitřně kritizovat kvůli špatné kondici. Naopak přicházím domů vnitřně spokojená sama se sebou. Vystoupila jsem z návyků běhacího mainstreamu a cítím se skvěle!

Když chci sednu na kolo, půjčím si longboard a vypínám hlasy: „Takto by se to dělat mělo.“ Mělo by se to tak, jak se cítíme dobře a ne jak vidíme na videu.

3. MYŠLENÍ

Žijí tím, co dělám – dělám to vědomě. Užívám si, hýčkám se. I vaření vegetariánského jídla se dá prožít jako dobrodružství. Kolikrát jsem se jako „masomilec“ nasmála u shánění veganských věcí…
Podporuji se v proštíhlování, vystupuji ze stereotypů, jež si o něm (a dietách) myslí mé okolí a dělám vše tak, abych si ho užívala a ne se do něj nutila. Důležitý je pro mě vnitřní pocit a ne ohromit davy.

4. BYLINKY A KOŘENÍ

Najdu si bylinku, která se smí pít delší čas, chutná mi a dělá mi dobře. Už mám například ozkoušený řebříček nebo maliník.

Neuchyluji se nikdy k detoxikačním čajům. Jak jsem jednou psala mám kratší střevo a je pro mne životní prioritou spíše v sobě stravu zadržet. A také si o nich myslím své. Ženy by měly naopak své tělo vyživovat a čistit tak, že nebudou tělo zbytečně zanášet – viz. noční pojídání oplatiček. Detox podle mého může ženám spíše uškodit. Ale chápu, je to trend a každé jaro nás médía nabádají k jeho dodržení. Dělejte jak cítíte. A já si budu myslet, že když tělo v sobě něco nechce, vyřeší si to samo a okamžitě to předčasně vyloučí – jak jasný signál!

Také kořením. Používám čili papričky. Například jsem si oblíbila večerní ostré polévky. Vymyslela jsem si recept na svou vlastní vyňuňanou pálivou polévku.

5. KDYŽ NĚCO PORUŠÍM, NEKRITIZUJI SE.

Například se vnitřne netrestám za to, když jdu jeden večer s kamarády pít. Užiju si to a další den se opět vrátím ke „krásnění“.

Myslím, že i vnitřní kritika má svou kalorickou hodnotu.

A navíc, pijete-li a jíte v dobré společnosti, tělo je spokojené a tráví jinak. Všimněte si někdy, když budete v zápalu konverzace, že dokážete vstřebat více alkoholu, než si myslíte a přitom kráčíte zpříma.

6. OBLEČENÍ

Odnaučila jsem se nosit a kupovat si oblečení, ve kterém se necítím, a ani se v něm nelíbím sama sobě. Opravdu to jde! Je to možné! Pokud se cítíme dobře vnitřně, vidí nás krásně i okolí. A je známým faktem, že první dojem nedělá figura, ale to, jak na okolí zapůsobíme. Dobrácký upřímný úsměv dělá více, než trendy šaty dle našeho vnímání trendů. To není jen můj názor. To je výzkumy podloženo!! 😀

7. TUK MŮŽE I POMÁHAT

Někdy když v životě více příbírám, „podívám se“ i na to, co zrovna prožívám. Tělo se může snažit podvědomě chránit před něčím, jež ho trápí – právě žije, prožívá. Obaluje se, dělá si narázníky, chce nepříjemnosti odrazit a ochránit vás. (Mne třeba tělo tukem chrání podvědomě před stresem, nepřátelskými lidmi dlouze setrvávajícími v mém životě.) Neměli bychom se v tomto případě trestat, ale naopak pochopit. Ráda, říkám, že pochopení je zároveň i řešením. Tuk může vlastně pomáhat – chránit a reflektovat náš život. Tuk nám může zrcadlit naše strasti a dát nám tak signál vedoucí k impulsu: Je třeba něco zlepšit.

8. ALE STEJNĚ JE TŘEBA SÁM SEBE SE ZEPTAT: Proč jsem se obalil(a) tukem/vodou?

Je potřeba zjistit příčinu, abychom příště mohli udělat věci jinak. Sáhnout si do svědomí a zjistit, zda je rovnováha mezi dostatečným pohybem a zdravým jídelníčkem. Rodinnou oslavu tělo zpracuje jinak, když ve všední dny dostává vyvážené, energií nabyté jídlo, které je sestavené na míru vůči trávicím a vylučovacím schopnostem vašeho těla.

Lidé zapomínají, že i zadržené a potlačené emoce mohou vytvořit tukové polštáře. Je potřeba zeptat se sám sebe, kdo/co mi způsobuje, že emoce nevychází z těla ven? Takový člověk/věc by pak neměl(a) mít v našem životě místo. Pokud však celým problémem jsme my sami a například nezdravé vniřní monilogy, řešením je sebeláska a pochopení viz. minulé články.

9. ZEŠTÍHLUJÍCÍ EMULZE

Když cvičím, mažu se někdy i několikrát denně emulzí, jež pomáhá odbourávat zbytečně zadržené toxiny v těle. Dobrou zkušenost mám s Ryorem „Silueta – zeštíhlující emulze s extrakty z mořských řas“. Zkoušela jsem v minulosti obdobné produkty od Dermacolu, ale nefungovaly mi. Byla jsem tedy skeptická a velmi mne překapilo, že Ryor opravdu něco dělá.

Chce to však používat ho opravdu dvakrát denně, plus ještě před cvičením. V období, kdy se hýbete nejvíce má největší účinky. Jinak jen vyhladí a napte bříško.
Výsledným efektem je napnutější, hladší bříško, které v kombinaci s pohybem chytne proštíhlenější a zdravější vzhled. Když cvičím a nemažu se, není bříško na pohled tak krásné a vyhlazené.

 

10. ČÍNSKÁ MEDICÍNA

Co jsem pochopila za několika let hrabání se v podhoubí čínské medicíny je to, že evropské ženy dělají chybu při proštíhlování zejména v jezení přespříliš čerstvých a svěžích potravin. Potraviny jako čerstvá zelenina s ovocem, mléčné výrobky, bílý cukr, bílá mouka, uzeniny a další a další, pomáhají v těle zadržet vodu. Jsou pro tělo ochlazující a vytváří prostředí vlhké vhodné i pro tvorbu zánětu. Pokud vám evropské dietní typy nezabírají, je možné, že vaše tělo vyžaduje více teplé stravy.
Vemte si, co obsahuje jídelníčky hubených Asiatek: Rýži, teplé polévky, různorodá masa, pálivé omáčky, pohankové a rýžové nudle, sezamová semínka, kimči, tepelně zpracovanou zeleninu, houby.

Ty holky nepřijdou do styku ani s párkem, ani Lučinou a ani s chlebem. Přesto je jejich jídelníček vyvážený a dokonce i bezlepkový!

Dobrou asijskou inspirací je vietnamská a korejská kuchyně. U Japonců se také něco najde. Ispiraci nabízí i kuchyně jihovýchodní a jižní Asie.

Pozor! Zelený čaj a detoxikační čaje nejsou podle čínské medicíny vhodné. I zelený čaj je osvěžujícím a s koncem léta by měl být okamžitě vyloučen z jídelníčku. Takovými “drobnostmi”, které pijete každý den, si podkopáváte vlastní imunitu.
Bylinky s detoxikačními účinky nasazuje čínská medicína jen u opravdu obézních klientek. Myslím, že tato tvrzení rozhodně stojí za hlubší probádání a zamyšlení se nad tím, jak vylepšit naše evropské hubnoucí postupy.

Vaše náhledy, postoje a hubnoucí postupy s radostí zanechávejte v komentářích, těším se na ně!

Leave a Comment