to top

Zeleninové placičky s cukínou a řepou na rukolovo polníčkovém salátku

Děkuji moc za inspiraci mé bývalé spolužčce K., která je po mnoho let mlsnou vegetariánkou. Prozradila mi jaký druh zeleninové večeře má nejraději – zeleninové placičky. Pak nastoupila do hry má mlsnost, pátrání, zkoušení a vzešel zeleninový recept hodný větší pozornosti. Miluji je! Doporučuji je!

 

Ingredience na 8 placiček (pro mě jeden oběd, když ten den makám)

jedna středně velká cukína a 4 malé řepky (průměr 7 cm)

vrchovatá lžička lněných semínek

4 stroužky česneku

půl lžičky kurkumy (pokud ji milujete, dejte i více)

7 otočení mlýnkem s pepřem

lžička soli

2 lžíce mouky hladké (já použila celozrnnou)

vejce

sezam olej

Postup

V mixéru nebo na struhadle zpracujem cukínu, necháme chvilku stát a pak z ní vymačkáme vodu. Dále zpracováváme řepu. Doladíme lněnými semínky, prolisovaným česnekem, kurkumou, pepřem, solí, zahustíme moukou a správnou konzistenci dotvoříme přidáním vejce.

Na plech si dáme pečící papír a vytřeme ho oblíbeným oleje, já použila sezamový. Placičky vysoké 1,5 cm jsem pekla 50min na 200°C v horkovzdušné troubě na druhou polohu. Tenčím placičkám stačí 30min, ale já jsem zrovna dnes měla chuť na něco karbanátkovějšího.

Podávala jsem na salátku a moc dobré je, když si placičky jěště pocitrónujete.

DSC_0756Salátek

smíchala jsem rukolu s polníčkem, opepřila, osolila, pokapala oliv. olejem a pocitrónovala

TIPY na závěr:

Pokud vám nechutná rukola pro její hořkost, kombinujte ji s jinými saláty. Dostanete tak do sebe potřebné hořčiny i bez šklebu v obličeji.

Pokud nechcete používat stále pšeničné mouky na zahušťování, zkuste rýžovou, funguje velmi dobře, jak do placiček i základů omáček.

Pokud jíte saláty bez obsahu tuku (oleje), vitamíny, co se rozpouští v tucích “A, D, E, K” nebudou v těle vůbec nebo hůře vstřebány.

DSC_0765

Leave a Comment