Taška využitelná pro převážení sportovního vybavení nebo prostě na cestování. Já osobně v ní vozím oblečení a jídlo, když jedu mimo Phu a není to na krosnu. Skvěle se hodí jako parťák k baťůžku na záda. Dám do ní vše od krabiček s jídlem po oblečení a v klidu pak mohu manipulovat s batůžkem při koupi lístků, aniž bych vytahovala u placení krabičku s guláškem a pytel paprik, než se dostanu k peněžence a samotné koupi lístku.
Stanovila jsem si, že chci mít tašku větší a objemnější. Má taška dlouhá 60cm je opravdu mohutná a spíše cestovní. Normálnější je ji dělat v délce 50cm.
Vymyslela jsem si, že chci mít modrou barvu vně i uvnitř, proto jsem použila dva stejné obdélníkové kusy látky pro tělo tašky a dva látkové kruhy pro bočnice.
K rozměrům obdélníkového těla, jsem pro stranu a i b přidala 2cm, které jsem spotřebovala při sešívání – jsou to okraje, aby taška měla rozměrově čistých 100x60cm. Tím pádem se vše krásně bude snoubit s přesně naměřenými bočnicemi i zipem.
Pomůcky:
2 vrstvy pevnější látky (102x62cm)
60cm zip
3m popruh
látkové bočnice, váš průměr si vypočítejte dle vzorečku PRŮMĚR=OBVOD/PÍ a přidejte průměru 4cm na okraje
pevnější nit na rifle
krejčovský metr
ostré nůžky
špendlíky
křída
Příprava na šití – měříme, stříháme a špendlíme
Třeba vystřihnout obdélníkové kusy látky na tělo tašky; jelikož jsem dělala tělo tašky ze dvou kusů, přišpendlila jsem si je k sobě, aby se během šití nerozjížděly.
Bočnice jsem si udělala za pomoci papírové šablonky. Nejdříve jsem si kružnici namalovala na papír, vystřihla a pak teprve nanášela na látku. Nezapoměla jsem přidat okraje celkově 4cm – nebo-li vnitřní kružnici z každé strany 2cm, viz. fotografie výše.
Vnější část bočnice jsem udělala ze starých čerých kalhot a vnitřní z kytičkové látky – takový doslovný inside joke, o kterém vím jen já 😉 A opět je přišpendlila k sobě.
Šijeme a sešíváme
Než začneme tašku modelovat a sešíváním z ní tvořit válec, je pro usnadnění života nejlepší, přišít nejdříve kšír. Tady zapojte představivost. Já jsem například přišívala kšír – pro budoucí správné nošení a celkové vyvážení tašky, cca 15cm od krajů. Hrála jsem si, kšír různě přikládala, a když jsem to vyšpekulovala, tak ho přišpendlila. Na stroji jsem si vyměnila obyčejnou jehlu za jeansovou a navlékla jsem i pevnější riflovou nit. Kšír jsem přišívala na dvakrát – ve dvou řadách (viz. třetí obrázek), aby opravdu pevně držel, spolu s pevnou látkou a vašimi zády se ho dotýká náklad nejvíce.
Kšír k látce nepřišíváme až do konce. Nesmíme zapomenout, že tam máme okraje 2cm navíc, aby se nám dobře přidělával zip. Když si tam přišijeme kšír, zmizí nám okraj.
A když už jsme v tom zápalu sešívání, můžeme si sešít i bočnice, hezky po obvodu.
Puzzle – dáváme všechny části dohromady
ZIP: Ohrnula jsem horní okraj tašky, (ten, který jsme nechali volný a nepřipevnily jsme k němu kšír) a přišpendlila jsem k němu zip. Snažila se, aby zip byl přichycen opravdu rovně a taška neměla problém s otevíráním při budoucí manipulaci. Zip jsem přivevnila špendlíky i na druhou stranu tašky a provedla jsem zkušební otevírání a zapínání, než jsem zip přišila napevno. Když jsem si byla jistá, zip jsem přišila normálně po lícu – tedy pomalinku a rovně, protože to bude vidět.
LÁTKOVÉ BOČNICE: Tašku jsem otočila na rub a přišpendlila bočnice. Zde jsem využila svých krásných dvoucentimetrových okrajů a držela se jich při špendlení. Zapíchla jsem špendlík do sešitého obvodu a spojila s obvodem bočnic tašky. Zde bude docházet i k malým odchylkám, protože pí – obvod nejde vypočítat úplně přesně; nelekněte se a prostě si s tím pohrajte k obrazu svému. Pak spojte sešitím na stroji, při šití se držte již sešitého obvodu látkových kruhů.
Poslední úpravy
Připevnění kšír…
…ruční dočištění míst kolem zipu, aby vše krásně drželo. Vemte si tlustší jehlu a onu pevnou riflovou nit. Ručně začištěte.