to top

Šití: Sportovní nebo cestovní taška #jednoduchýnávod

Taška využitelná pro převážení sportovního vybavení nebo prostě na cestování. Já osobně v ní vozím oblečení a jídlo, když jedu mimo Phu a není to na krosnu. Skvěle se hodí jako parťák k baťůžku na záda. Dám do ní vše od krabiček s jídlem po oblečení a v klidu pak mohu manipulovat s batůžkem při koupi lístků, aniž bych vytahovala u placení krabičku s guláškem a pytel paprik, než se dostanu k peněžence a samotné koupi lístku.

Stanovila jsem si, že chci mít tašku větší a objemnější. Má taška dlouhá 60cm je opravdu mohutná a spíše cestovní. Normálnější je ji dělat v délce 50cm.

Vymyslela jsem si, že chci mít modrou barvu vně i uvnitř, proto jsem použila dva stejné obdélníkové kusy látky pro tělo tašky a dva látkové kruhy pro bočnice.

K rozměrům obdélníkového těla, jsem pro stranu a i b přidala 2cm, které jsem spotřebovala při sešívání – jsou to okraje, aby taška měla rozměrově čistých 100x60cm. Tím pádem se vše krásně bude snoubit s přesně naměřenými bočnicemi i zipem.

Pomůcky:

2 vrstvy pevnější látky (102x62cm)

60cm zip

3m popruh

látkové bočnice, váš průměr si vypočítejte dle vzorečku PRŮMĚR=OBVOD/PÍ a přidejte průměru 4cm na okraje

pevnější nit na rifle

krejčovský metr

ostré nůžky

špendlíky

křída


Příprava na šití – měříme, stříháme a špendlíme

DSC_1400UPRAV

Třeba vystřihnout obdélníkové kusy látky na tělo tašky; jelikož jsem dělala tělo tašky ze dvou kusů, přišpendlila jsem si je k sobě, aby se během šití nerozjížděly.

Bočnice jsem si udělala za pomoci papírové šablonky. Nejdříve jsem si kružnici namalovala na papír, vystřihla a pak teprve nanášela na látku. Nezapoměla jsem přidat okraje celkově 4cm – nebo-li vnitřní kružnici z každé strany 2cm, viz. fotografie výše.

Vnější část bočnice jsem udělala ze starých čerých kalhot a vnitřní z kytičkové látky – takový doslovný inside joke, o kterém vím jen já 😉 A opět je přišpendlila k sobě.


Šijeme a sešíváme

Než začneme tašku modelovat a sešíváním z ní tvořit válec, je pro usnadnění života nejlepší, přišít nejdříve kšír. Tady zapojte představivost. Já jsem například přišívala kšír – pro budoucí správné nošení a celkové vyvážení tašky, cca 15cm od krajů. Hrála jsem si, kšír různě přikládala, a když jsem to vyšpekulovala, tak ho přišpendlila. Na stroji jsem si vyměnila obyčejnou jehlu za jeansovou a navlékla jsem i pevnější riflovou nit. Kšír jsem přišívala na dvakrát – ve dvou řadách (viz. třetí obrázek), aby opravdu pevně držel, spolu s pevnou látkou a vašimi zády se ho dotýká náklad nejvíce.

Kšír k látce nepřišíváme až do konce. Nesmíme zapomenout, že tam máme okraje 2cm navíc, aby se nám dobře přidělával zip. Když si tam přišijeme kšír, zmizí nám okraj.

A když už jsme v tom zápalu sešívání, můžeme si sešít i bočnice, hezky po obvodu.

DSC_1401UPRAV


Puzzle – dáváme všechny části dohromady

ZIP: Ohrnula jsem horní okraj tašky, (ten, který jsme nechali volný a nepřipevnily jsme k němu kšír) a přišpendlila jsem k němu zip. Snažila se, aby zip byl přichycen opravdu rovně a taška neměla problém s otevíráním při budoucí manipulaci. Zip jsem přivevnila špendlíky i na druhou stranu tašky a provedla jsem zkušební otevírání a zapínání, než jsem zip přišila napevno. Když jsem si byla jistá, zip jsem přišila normálně po lícu – tedy pomalinku a rovně, protože to bude vidět.

DSC_1425UPRAVpribliz

DSC_1425UPRAV

LÁTKOVÉ BOČNICE: Tašku jsem otočila na rub a přišpendlila bočnice. Zde jsem využila svých krásných dvoucentimetrových okrajů a držela se jich při špendlení. Zapíchla jsem špendlík do sešitého obvodu a spojila s obvodem bočnic tašky. Zde bude docházet i k malým odchylkám, protože – obvod nejde vypočítat úplně přesně; nelekněte se a prostě si s tím pohrajte k obrazu svému. Pak spojte sešitím na stroji, při šití se držte již sešitého obvodu látkových kruhů.

DSC_1443UPRAV

DSC_1447


Poslední úpravy

Připevnění kšír…

DSC_1463UPRAV

DSC_1468UPRAV…ruční dočištění míst kolem zipu, aby vše krásně drželo. Vemte si tlustší jehlu a onu pevnou riflovou nit. Ručně začištěte. 

DSC_1458


DSC_0048

HOTOVO!!! 🙂

Leave a Comment